انواع ویزای انگلستان:

انگلیس نیز مانند هر کشور دیگری برای کسانی که می‎خواهند وارد خاکش شوند قوانین مخصوصی دارد و ویزاهای مختلفی صادر می‎کند. بسته به اینکه قصد شما از سفر به انگلستان چیست باید برای اخذ یکی از ویزاهای این کشور اقدام کنید. در ادامه به معرفی اجمالی انواع ویزاهای انگلیس و مدارک لازم برای ویزای انگلیس خواهیم پرداخت.

ویزای انگلیس انواع مختلفی دارد که می توان از  تحصیلی(خود به سه دسته تقسیم می شود.)، توریستی ، کاری، پزشکی (درمانی)، ازدواج، سرمایه گذاری، تاسیس شرکت و فامیلی(خانوادگی) نام برد که هر کدام را جداگانه معرفی می کنیم.

انواع ویزای تحصیلی انگلستان:

 1. ویزای دانش آموزی
 2. ویزای دانشجویی
 3. ویزای کوتاه مدت تحصیل در انگلستان

ویزای دانش آموزی انگلستان معروف به ویزای (Tier 4 Child)  است که مربوط به متقاضیان زیر 18 سال است که قصد تحصیل در مدارس انگلستان را دارند. ویزای دانشجویی انگلستان معروف به ویزای (Tier 4 General) است که دانشجویان بین المللی بالای 18 سال میتوانند، برای اخذ ویزای تحصیل انگلستان از طریق این ویزا اقدام کنند. ویزای تحصیل کوتاه مدت در انگلستان نیز برای دوره هایی مانند دوره زبان انگلیسی یا دوره های افزایش مهارت ارائه میشود. در ادامه به بررسی این سه ویزای تحصیلی خواهیم پرداخت:

ویزای تحصیلی انگلستان برای دانش آموزان:

متقاضیان بین 4 تا 17 سال میتوانند برای تحصیل در انگلستان از طریق این ویزا اقدام کنند. برای اخذ ویزای دانش آموزی انگلستان متقاضی باید نامه رضایت والدین یا سرپرست و تمکن مالی تحصیل در انگلستان را داشته باشد. متقاضی میتواند تنها در مدارس غیر دولتی انگلستان تحصیل کند و امکان تحصیل دانش آموز در مدارس دولتی این کشور وجود ندارد. سه ماه قبل از ورود به انگلستان میتوانید برای اخذ این ویزا اقدام کنید. متقاضیان می توانند یک ماه زودتر وارد انگلستان شوند و پس از پایان تحصیلات خود 4 ماه در انگلستان حضور داشته باشند. دانش آموزان زیر 16 سال می توانند برای حداکثر شش سال تحصیل در انگلستان و دانش آموزان بین 16 تا 17 سال حداکثربرای 3 سال تحصیل در انگلستان اقدام به اخذ ویزای دانش آموزی کنند. اخذ این ویزا 348 پوند هزینه دارد. ویزای دانش آموزی انگلستان قابل تمدید است و قابلیت تبدیل شدن به سایر انواع ویزای انگلستان را دارد. دانش آموزان با داشتن این ویزا می توانند حداکثر 10 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. همراهی خانواده با اخذ این ویزا میسر نمیباشد و والدین دانش آموز میتوانند برای همراهی وی از طریق ویزای والدین همراه انگلستان اقدام کنند. با اخذ این ویزا دانش آموز نمیتواند کمک هزینه های تحصیلی دولتی دریافت نماید.

ویزای تحصیلی انگلستان برای دانشجویان:

کلیه شرایط عمومی این ویزا همانند ویزای دانش آموزی است. با این تفاوت که متقاضی میباست بالای 18 سال باشد. دانشجو میتوانند در طول تحصیل در انگلستان اعضای خانواده خود را همراه داشته باشد و به صورت نا محدود در این کشور مشغول به کار شود. البته کار تخصصی مانند مربی گری ورزشی برای دانشجویان میسر نیست. همچنین دانشجو میبایست تسلط کافی بر مهارت های زبان انگلیسی داشته باشد.

ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلستان:

این نوع ویزای تحصیلی مختص افرادی است که به دنبال تحصیل کوتاه مدت در انگلستان هستند ارائه میشود. از این ویزا میتوان برای تحصیل در دوره های زبان انگلیسی یا دوره های مهارت آموزی استفاده کرد. همچنین برای تحقیقات علمی در انگلستان نیز میتوان از این ویزا استفاده نمود. این ویزای تحصیلی برای افرادی خارج از کشورهای اتحادیه اروپا و به جز سوئیس ارائه میشود. مدت ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلستان بستگی به میزان دوره تحصیلی یا تحقیقاتی متقاضی دارد. اگر دوره به طور دقیق معین نشده باشد این دوره 6 ماهه در نظر گرفته میشود. همچنین متقاضی حداکثر 30 روز بیشتر از مدت ویزای خود میتواند در انگلستان حضور داشته باشد. با اخذ این ویزا نمیتوان در مدارس انگلستان تحصیل نمود و یا مشغول به کار در این کشور شد. ویزای تحصیلی کوتاه مدت انگلستان غیر قابل تمدید است و با اخذ این نوع ویزا نمیتوان برای اخذ اقامت انگلستان اقدام نمود. هزینه این ویزا برای مدت 6 شما 97 پوند و برای ویزا تا 11 ماه 186 پوند می باشد. متقاضی سه ماه قبل از ورود به خاک انگلستان می تواند برای اخذ این نوع ویزای انگلستان اقدام نماید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی:

 1. مدارک شناسایی،
 2. مدارک سوابق تحصیلی،
 3. مدارک سوابق شغلی،
 4. تکمیل فرم ارزیابی سایت،
 5. فرم های مربوط به سفارت انگلستان،
 6. نامه پذیرش دانشگاه،
 7. انگیزه نامه
 8. مدارک مربوط به گواهی تمکن مالی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی انگلستان هستند.

اشتغال به کار در هنگام تحصیل:

فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های معتبر انگلیسی پس از پایان تحصیلات خود می‌توانند به جستجوی کار پرداخته و در شغلی متناسب با تحصیلات خود استخدام شوند. همچنین دانشجویان طبق قانون اجازه دارند تا در حین تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته کار کنند.

شرایط اخذ بورسیه:

اخذ بورسیه تحصیلی انگلستان در مقطع دکتری بسیار رایج بوده، اما رقابت بسیار تنگاتنگی برای دریافت آن وجود دارد. به منظور اخذ بورسیه فول فاند دکتری باید رزومه پژوهشی بسیار قوی داشته باشید و سوابق تحصیلی قابل توجهی ارائه دهید.

ویزای توریستی انگلیس:

ویزا توریستی انگلستان همانطور که از نامش پیداست مخصوص سفرهای توریستی و کوتاه مدت به این کشور است. این نوع ویزا به شما اجازه کار، تحصیل و یا اقامت در انگلستان را نمی‎دهد و در بهترین حالت به شما اجازه می‎دهد تا انقضای تاریخ ویزایتان در این کشور بمانید.

اگر برای اولین بار است که می‎خواهید به انگلستان سفر کنید باید برای ویزای 6 ماهه اقدام کنید. اگر چندین بار سفر کوتاه مدت به انگلیس داشته‎اید می‎توانید برای ویزای 2 ساله اقدام کنید و اگر قبلا این ویزا را دریافت کرده‎ایم می‎توانید برای ویزای 5 ساله اقدام کنید.

مدارک لازم برای ویزای توریستی انگلیس:

 • اصل پاسپورت فعلی با حداقل 6 ماه اعتبار از تاریخ مسافرت به انگلستان و اصل پاسپورت های قبلی
 • یک نسخه تکمیل شده فرم آنالین درخواست روادید به همراه برگه تاییدیه وقت و تاییدیه واریزی وجه سفارت که توسط این مرکز انجام پذیر است
 • ·         2 قطعه عکس 3.5×4.5
 • اصل و یا کپی دعوتنامه معتبر و در صورت نداشتن رزرو هتل در انگلستان
 • اصل و ترجمه رسمی سند ازدواج
 • اصل و ترجمه رسمی شناسنامه
 • اصل و ترجمه کارت پایان خدمت
 • اصل ریز پرینت حساب شخصی و جاری به التین برای 5 ماه گذشته , سپرده های بانکی و…
 • برای مدیران و سهامداران اصل ریز پرینت حساب شرکت و شخصی به زبان التین برای 6 ماه گذشته الزامیست.
 • اصل و ترجمه رسمی سند ملکی، در صورت اجاره دادن، اصل و ترجمه اجاره نامه
 • اصل و ترجمه رسمی مدارک شغلی مربوطه از قبیل: گواهی اشتغال به کار که در آن سمت و تاریخ درخواست مرخصی ذکر شده باشد و اینکه آیا این مرخصی با حقوق می‎باشد یا خیر، جواز کسب، پروانه فعالیت، کارت بازرگانی، لیست بیمه 6 ماه آخر، برگه مالیاتی پرداخت شده، کارت پرسنلی حکم کارگزینی، حکم بازنشستگی، کارت بازنشستگی، پروانه مطب، کارت مهندسی، کارت دانشجویی و …
 • مدارک میزبان در انگلستان: دعوتنامه به همراه کپی پاسپورت و مدارک اقامتی دعوت کننده، پرینت حساب بانکی، مدارک شغلی و گواهی اشتغال به کار با ذکر درامد، فیش حقوقی، سند ملکی ملک محل اقامت در انگلستان یا اجاره نامه، آخرین برگ مالیاتی پرداخت شده، قبوض پرداختی از قبیل آب برق و گاز و…

**در صورت کامل نبودن مدارک شغلی خود از مدارک شغلی همسر هم میتوانید استفاده نمایید.

**ترجمه رسمی (دارالترجمه) برای تمامی مدارک فوق کافیست و نیازی به مهر دادگستری و تایید وزارت امور خارجه نمی باشد.

**کپی از کلیه صفحات پاسپورت حتی صفحات سفید پاسپورت الزامی است.

ویزای کاری انگلیس:

با اخذ ویزای کاری می‎توان پس از مهاجرت به انگلیس شروع به کار نمود. از سال 2008 میلادی، سیستم امتیازشماری برای اخذ ویزای کاری انگلستان اعمال می‎شود. انواع عمده ویزای کاری شامل موارد زیر است:

 • برای افراد با مهارت‌های ویژه (highly skilled workers)، سرمایه‌گذاران (investors)، صاحبان تجارت (entrepreneurs) و افرادی که جدیدا از دانشگاه‎های بریتانیا فارغ التحصیل شده‎اند. اگر برای اخذ ویزای انگلیس از این طریق اقدام می‎کنید، نیاز به داشتن پیشنهاد کاری ندارید، اما باید در ارزیابی امتیازشماری امتیاز قبولی را کسب نمایید.
 • برای افراد با مهارت تخصصی(skilled workers)
 • اگر از یک کارفرما در انگلیس پیشنهاد کاری دارید می‎توانید اقدام به اخذ این نوع ویزا نمایید.
 • برای افرادی که مایلند بطور موقت کار کنند (temporary workers)
 • اگر کارفرمایی در انگلیس مایل به حمایت از شما باشد، احتمال دارد واجد شرایط اخذ ویزای ورود موقت برای انجام انواع کارها باشید.

همینطور می‎توانید به‌عنوان کارگر خانگی (domestic worker)، تنها نماینده یک شرکت خارجی، نماینده یک روزنامه خارجی، آژانس خبری خارجی یا مؤسسه رادیو تلویزیونی خارجی، برای کار در انگلیس اقدام کنید.

مدارک لازم برای ویزای کاری انگلیس:

 • اصل مدارک ملکی مانند سند ملک، اجاره نامه و…
 • اصل مدارک بانکی  (پرینت 6ماهه حساب بانکی
 • مدارک شغلی شامل گواهی اشتغال به کار، حکم بازنشستگی، فیش حقوقی، جواز کسب، روزنامه رسمی و…
 • دو قطعه عکس جدید زمینه سفید
 • فرم اینترنتی درخواست وی زا و برگه تاییدیه
 • شناسنامه
 • هزینه ویزا
 • دعوتنامه و کپی پاسپورت دعوت کننده

**ارائه ترجمه رسمی تمامی این مدارک به سفارت الزامی است.

ویزای پزشکی (درمانی) انگلیس:

بیمارانی که بیماری حادی دارند برای ادامه درمان می‎توانند ویزای درمانی گرفته و به انگلستان مهاجرت کنند. افرادی که برای معایه پزشکی به انگلیس می‎روند را به افسر ترخیص ارجاع می‎دهند تا مشخص شود بیماری واگیردار است یا نه. بیماران واگیردار اجازه ورود به انگلیس را ندارند. پرداخت هزینه‎های پزشکی به عهده خود بیمار می‎باشد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای پزشکی انگلیس:

 • نامه یا اوراق پزشكی تایید شده از سوی پزشك یا متخصصی كه نشان دهد هماهنگی لازم برای ادامه درمان انجام شده است.
 • ارائه مدارك مالی و اوراق بانكی كه نشان دهنده ی توان مالی شخص بيمار براي پرداخت هزينه های درمان است.
 • نامه از كارفرما كه نشان دهد جهت انجام امور پزشكی و درمانی به شخص بیمار (كارمند) مرخصی داده است .
 • در صورتیكه شخص خودفرما باشد باید اوراق مالی و برگه های شركت كه نشان دهنده فعالیت شركت باشد را به همراه داشته باشد.
 • مدارك یا اسناد زمین، خانه، مستغلات شخص بیمار ، همسر  و یا والدین بیمار
 • مداركی كه نشان دهد شخص بیمار تمامی هماهنگی ها برای سفر از قبیل هتل یا محلی برای اقامت و … را انجام داده است.
 • صورتحساب های بانكی شش ماه گذشته
 • در صورتیكه پزشك یا متخصص معالج تشخیص دهد كه دوره درمان تمام نشده و بیمار هنوز نياز به مراقبت و درمان بعدی دارد، می توان نسبت به تمدید ویزای پزشكی تا یازده ماه اقدام كرد. در اینصورت باید نام پزشك یا متخصص معالج، قبض های پرداختی، زمان شروع درمان و نوع پیشرفت در درمان و مدارك مالی را كه استطاعت بیمار را نشان می دهد را جهت تمدید ویزا ارائه نمود.

 ویزای ازدواج انگلیس:

ویزای ازدواج همانطور که از نامش پیداست برای کسانی است که ‎می‎خواهند از طریق ازدواج شهروندی انگلیس را دریافت کنند. ویزای ازدواج در انگلستان ب ه دو دسته کلی تقسیم می‎شود:

 • ویزای ازدواج که در این نوع ابتدا به شما یک ویزای 33ماهه داده می‎شود و این ویزا پس از اتمام 33ماه دیگر تمدید می‎شود. در صورت عدم ایجاد مشکل پس از 5سال زوج می‎توانند درخواست اقامت دائم کنند. نکته قابل توجه این است که سن زوجین نباید زیر 18سال باشد. شرایط اخذ این ویزا به این‎صورت است که یکی از زوج‎‏ها اقامت انگلستان را داشته باشد. زوجین از قبل با هم آشنا باشند، زوجین قصد اقامت دائم در انگلیس داشته باشند و محل اقامتشان از قبل مشخص شده باشد.
 • ویزای نامزدی انگلستان، به 2ویزای معمولی و ویزای ویزیتوری تقسیم می‎شود. در این ویزا معمولا یک ویزای 6ماهه به شما داده می‎شود که با هم ازدواج کنید. در اخذ این ویزا توجه به چند نکته ضروری است. اول اینکه چند همسری در انگلستان جرم محسوب می‎شود. دوم اینکه اگر بیوه یا مطلقه هستید لازم است مدارک مربوط له ان را ارائه کنید.

پس از اینکه در مدت زمان ویزای 6ماهه ازدواج کردید برای شما یک ویزای 3ساله صادر می‎شود. در ویزای ویزیتوری هم به فرد یک ویزای 6ماهه داده می‎شود. فرد در این ویزا در انگلستان ازدواج کرده و دوباره به کشورش باز می‎گردد تا از کشور خود برای ویزای 3ساله اقدام کند. اخذ این نوع ویزا برای ایرانی‎ها مقدور نیست.

مدارک لازم برای ویزای ازدواج انگلیس:

 • پاسپورت جديد و قديم متقاضی
 • یک قطعه عكس رنگی 4.5*3.5
 • مدارک اثبات کننده وضعیت مالی متقاضی شامل منابع درآمدی و حساب های بانکی
 • مدارک اثبات کننده برنامه آینده شما برای ازدواج : مانند محل سکونت بعد از ازدواج
 • مدارک اثبات کننده حقیقی بودن ازدواج و ارتباط مستمر با همسر: عكس ها و فيلم ها ، پرينت هاي تلفن، بلیط های سفرو رزرواسیون های هتل در سفرهای مشترک
 • جزئیات تدارکات ازدواج و مدارک اثبات کننده ی پرداخت بخشی از هزینه های ثبت ازدواج

  ویزای سرمایهگذاری انگلیس:

این نوع ویزا هیچ نیازی به داشتن مدارک دانشگاهی ندارد و همه خانواده شما هم  (فرزند،همسر و …) می‎توانند از طریق ویزای شما به انگلیس سفر کنند. این ویزا ابتدا به مدت 3سال (2 سال تمدید آن) توسط دولت انگلیس ارائه می‎شود و بعد از آن می‎توانید برای اقامت دائم اقدام نمایید. همچنین برای دریافت این ویزا بایستی در آزمون IELTS نمره 6.5 را در همه مواد کسب نمایید.

با داشتن این ویزا حقوق و مزایای شما درست مانند یک شهروند انگلیسی خواهد بود (خدمات پزشکی، آموزشی و … ) و شما می‌توانید برای اقامت دائم در انگلیس تمامی شرایط را احراز نمایید.

3نوع ویزای سرمایه‎گذاری در انگلستان وجود دارد:

 • ویزای سرمایه‎ گذاری 50هزار پوندی
 • ویزای سرمایه ‎گذاری 200هزار پوندی
 • ویزای سرمایه ‎گذاری 1میلیون پوندی
 • ویزای 50هزار پوندی به ویزای کارآفرینی پس از تحصیل نیز معروف است. این یک طرح ویژه برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای دائم از طریق سرمایه‎گذاری است. شما باید یک گواهی داشته باشید که نشان دهد از یکی از دانشگاه‎های انگلستان فارغ‎التحصیل شده‎اید و 50هزار پوند انگلیس دارید. در این راستا می‎توانید ویزای 2ساله‎ای به‎عنوان زمان ایجاد شغل با 50هزار پوند اخذ کنید.
 • اگر بتوانید در این کار موفق شوید در نهایت  می‎توانید ویزای 2ساله خود را به اقامت دائم تبدیل کنید.
 • طرح سرمایه‎گذاری 200هزار پوندی اما برای اشخاصی است که می‎خواهند در انگلستان تجارتی راه‎اندازی کنند. این ویزا براساس سیستم امتیاز شماری است و لازم است متقاصی برای آن 95 امتیاز کسب کند.
 • برای کسب این امتیار ابتدا باید نشان دهد دارایی معادل 200 هزار پوند دارد؛ در درجه دوم شخص باید دارای مدرک آیلتس حداقل ۵/۵ باشد. برای کسب این ویزا باید نشان دهید می‎توانید از پس هزینه‎های خود و خانواده خود بر بیایید.
 • نوع دیگر ویزا ویزای 1میلیون پوندی است که هدف از آن جذب نیروهای متخصص با دارایی بالا به انگلستان است. این سرمایه‎گذاری به متقاضی اجازه می‎دهد با ویزای 3ساله وارد انگلستان شود و در  صورت موفقیت در سرمایه‎گذاری ویزای خود را 2سال دیگر تمدید کند. پس از 5سال سرمایه‎گذاری متقاضی می‎تواند برای اقامت دائم اقدام کند.

ویزا برای تاسیس شرکت در انگلیس:

 • نحوه ارزیابی شرایط متقاضیان گرفتن این ویزا در کشور انگلیس بوسیله self-assessment points calculator  و فرم تقاضا و اطلاعات شخصی شما انجام می‎گیرد.

برای اخذ این ویزا می بایست 200 هزار پوند برای شروع یک فعالیت اقتصادی در انگلیس در یکی از شرکت‌های تحت نظارت (financial service authority) در گردش باشد. دانستن زبان انگلیسی می تواند شانس شما را تا 10 امتیاز افزایش دهد( کسب نمره 6.5 آزمون IELTS مورد نیاز است)

 • Post_study work:

برای اخذ این ویزا سابقه گرفتن مدرک تحصیلی از انگلیس و یا بودن تحت ویزای Tier 4 الزامی است.

 • ویزای Tire 2 نوع ویزا مهارت شغلی: (Skilled Worker) 

برای اخذ این ویزا داشتن پیشنهاد کاری از یک موسسه یا شرکت انگلیسی برای کارهای کوتاه مدت یا بلند مدت الزامی است. این دسته شامل رهبران مذهبی و ورزشکاران حرفه‎ای نیز می‎باشد.

در این ویزا شما به یک اسپانسر مالی در ضمن اقامت در انگلیس نیاز دارید. این مقدار برابر 800 هزار پوند برای درخواست کننده ویزا و 5300 پوند دیگر برای هر یک از همراهان او می‎باشد. متقاضی باید این مبلغ را 90 روز پیش از درخواست در حسابی قرار دهد. بیشتر امتیازات ویزای کاری مربوط به پیشنهاد شغلی شما است که تا 50 امتیاز شما را شامل می‌شود و حداقل ساعت کاری 30 ساعت در هفته است.

مدارک تحصیل، درآمد آینده و مدارک زبان انگلیسی شما نیز در گرفتن ویزای TIER 2 جهت اقامت در انگلیس تاثیرگذار است.

 • ویزای: Tier 3

مربوط به کارهای موقت و متقاضیان مهاجرت کاری موقت به انگلیس است.

 • ویزای: Tier 4

ویزای دانشجویی انگلیس که به 2 گروه دانش‌آموزان General (بالای 17 سال) و دانش آموزان Child (بین 17 تا 74 سال) تقسیم می‎شود. شرط اولیه گرفتن این ویزا داشتن پذیرش از یک دانشگاه یا موسسه آموزشی در انگلیس می‎باشد.

در ویزا دانشجویی 10 امتیاز مربوط به داشتن یک اسپانسر مالی جهت پرداخت هزینه‎های هتل است. همینطور 30 امتیاز این ویزا به نوع پذیرش دانشجویی یا دانش‎آموزی شما مربوط می‌شود. گرفتن نمره مناسب در آزمون IELTS نیز در این ویزا کاملاٌ موثر است. مدت این ویزاها از 6 تا 18 ماه می‎باشد و فقط به مقاطع دکترا و یا دندان پزشکان ویزای 3‎ ساله داده می‎شود.

 • ویزای :Tier 5

ویزای موقت کاری جهت کار در انگلیس که مربوط به متقاضیان کار موقت در انگلیس است.

ویزای فامیلی انگلستان (خانوادگی(:

یکی دیگر از انواع ویزای انگلیس، ویزای فامیلی یا ویزای خانوادگی انگلستان است. این ویزا برای کسانی می باشد که یکی از اعضای خانواده‎شان در انگلیس زندگی می‎کنند و متقاضی قصد دارد به او سر بزند.

شما در صورتی که قرار باشد از فرزندتان حمایت کنید، به والدین خود سر بزنید، اگر قرار باشد خانواده‎تان از شما حمایت کنند؛ در این شرایط می‎توانید برای ویزای خانوادگی اقدام کنید.

در این صورت کسی که شما را دعوت می‎کند یا باید اقامت دائم داشته باشد و یا شهروند انگلیس باشد. شما نیز باید واجد شرایطی از قبیل سن بالای 18 (مگر اینکه به‎عنوان کودک اپلای کنید) رابطه شناخته شده و قانونی، وجود محل زندگی مناسب برای شما و خانوادتان، مدرک زبان انگلیسی و…باشید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای خانوادگی انگلیس:

 • پاسپورت با حداقل یک برگ پشت و روی خالی
 • پاسپورت قبلی
 • مدرکی که نشان دهد شما قادر به تامین هزینه‎ها هستید.
 • مدرکی که رابطه شما با فردی که برایتان دعوتنامه فرستاده مشخص شود.

**تمامی این مدارک باید با ترجمه رسمی شده و به سفارت ارائه شود.