اعزام دانشجو به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان ، اخذ ویزا دانشجویی و تحصیل در آلمان به دلایل متعددی بسیار محبوب است. آلمان جزو محبوب ترین کشورها از نظر اعزام دانشجو و تحصیل دانشجویی می باشد و این امر و محبوبیت بی دلیل نیست. مدارس و دانشگاه های آلمان بسیار پیشرفته و همگام با نظام آموزشی اروپا می باشد. در زیر به دلایلی که آلمان جهت تحصیل کشور بسیار محبوب و مناسبی است اشاره شده است:

نظام آموزشی کشور آلمان رایگان است. از سال 2014 نیز که اعلام شد نظام آموزشی این کشور برای دانشجویان بین المللی نیز به همان شکل رایگان می باشد این کشور را به مقصد ایده آلی برای دانشجویان بین المللی تبدیل کرد. به این طور که اکثر دانشگاه های این کشور هزینه و شهریه ندارند و نهایت دانشجویان 300 الی 700 یورو هر ترم هزینه ثبت نام و هزینه هایی مثل کارت بلیط حمل و نقل و … می پردازند. البته ذکر شود این کشور نیز همانند دیگر کشورها دانشگاه های خصوصی زیادی دارد که این دانشگاه ها رایگان نمی باشند و هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها رایگان نیست.

 • دانشگاه ها با رنک بالا

در کشور آلمان بیش از 450 موسسه آموزشی وجود دارد که بین این موسسات 106 دانشگاه وجود دارد که برخی از این دانشگاه ها از استاندارد های جهانی بالاتر می باشند. همینطور برخی دانشگاه های کشور آلمان از قدیمی ترین دانشگاه های اروپا می باشند.

 • سفر به اروپا با ویزا دانشجویی

جهت اینکه شخص بتواند در کشور آلمان بیش از 90 روز اقامت تحصیلی داشته باشد نیاز به دریافت ویزا دانشجویی دارد. با دریافت این ویزا تحصیلی شخص اجازه رفت و آمد در حوزه شنگن را دارد که میتواند فرصت عالی جهت مشاهده اروپا باشد.

 • مقاطع و دوره های تحصیلی متعدد

همانطور که کشور آلمان دانشگاه های بسیار زیاد و متعددی دارد به همان طور هم رشته ها و مقاطع مختلفی برای هر شخص با توجه به شرایط او وجود دارد. از آن جا که آلمان کشور صنعتی می باشد دانشگاه ها و دوره های بسیار عالی مهندسی دارد و همینطور دوره های بسیار تخصصی و با کیفیت عالی مثل دوره های پزشکی و داروسازی دارد که در دنیا بی نظیر است.

 • مقاطع با اعتبار جهانی

دوره های تحصیلی در کشور آلمان با به روز ترین متد های آموزشی و ساختار آموزشی آلمان از قوی ترین ساختار ها و نظام های آموزشی می باشد که این امر موجب شده است مدارک تحصیلی کشور آلمان در تمامی دنیا معتبر و مورد تائید باشد.

 • هزینه های زندگی مناسب

نکته مهمی که افراد هنگام اعزام دانشجو به آلمان و تحصیل در آلمان مد نظر دارند هزینه ها می باشد. کشور آلمان با توجه به کیفیت بالای زندگی هزینه های مناسبی دارد. هزینه های زندگی دانشجویی در کشور آلمان حدود 600 الی 800 یورو در ماه می باشد که نسبت به کشورهای دیگر اروپایی مثل نروژ ، دانمارک و سوئیس بسیار کمتر است.

 • شرایط کار حین تحصیل

یکی دیگر از مواردی که در مورد اعزام دانشجو به آلمان و تحصیل در آلمان مورد توجه بسیاری از اشخاص میباشد شرایط و اجازه کار حین تحصیل در این کشور می باشد. کشور آلمان به دانشجویان اجازه کار ضمن تحصیل را میدهد و شرایط کار دانشجویی در کشور آلمان در صورتی که شخص به زبان آلمانی آشنا باشد بسیار مساعد می باشد و اکثر دانشجویان در محیط های دانشجویی مشغول به کار می باشند و تقریباً هزینه های زندگی خود را کامل تامین می کنند.

 • آینده شغلی

مدارک تحصیلی آلمان در کل دنیا معتبر و مورد تائید است و شخص با مدرک از دانشگاه های معتبر آلمان شانس بسیار خوبی برای اشتغال به کار در آلمان و دیگر کشورهای دنیا دارد. طبق آمار های معتبر نیز فارغ تحصیلان دانشگاه های آلمان جزو پر درآمد ترین کارکنان در سطح اروپا می باشند. افرادی که سن پایینی دارند و تجربه کار ندارند امکان دریافت ویزای کار آلمان را ندارند، بنابراین تحصیل در این کشور می تواند فرصت مناسبی برای اخذ اقامت آلمان باشد.

 • یادگیری زبان جدید

زبان آلمانی یکی از 3 زبان زنده جهان می باشد و شخص با زندگی و تحصیل در آلمان قطعا با زبان آلمانی آشنا خواهد شد و با یادگیری زبان آلمانی شخص شانس بسیار بالای کاریابی در کشورهای آلمانی زبان مثل آلمان و اتریش و بخش های از سوئیس و … را خواهد داشت.

اعزام دانش آموز به مدارس آلمان

دانش آموزان در مدارس آلمان بصورت منظم در موضوعات گوناگون آزموده می شوند و هر ساله به صورت ترمی کارنامه دریافت می کنند. در آلمان عملکرد دانش آموزان را با نمرات ۱ تا ۶ به شرح زیر مورد ارزیابی قرار می دهند:

Sehr gut: خیلی خوب

Gut: خوب

Zufriedenstellend یا Befriedigend: رضایت بخش

Ausreichend: کافی

Mangelhaft: ضعیف

Ungenugend: بسیار ضعیف

برنامه های آموزشی جامع و امکانات بالای مدارس بین المللی شبانه روزی در آلمان، این مدارس را به انتخاب مناسبی برای کودکان بلند پرواز و با استعداد مبدل کرده است. حدود ۳۰۰ مدرسه شبانه روزی در آلمان در حال حاضر وجود دارد. اغلب مدارس در آلمان به مدارس شبانه روزی دختران، مدارس شبانه روزی پسران و مدارس بدون تفکیک جنسیتی تقسیم می شوند. در مدارس شبانه روزی آلمان معمولا امتحانات مختلفی همچون Mitered Recife Hauptschulabschluß  )گواهینامه دبیرستان متوسطه) و Abitur )  امتحان فارغ التحصیلی) برگزار می شود.

 

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع لیسانس

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع لیسانس و تحصیل در مقطع لیسانس در آلمان نیازمند اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان می باشد. لیسانس در آلمان عموماً 4 ساله می باشد. نکاتی که جهت اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان باید در نظر داشت:

مدرک دیپلم شما باید معادل (Abitur) شناخته شود. جهت این موضوع باید مدرک را چک کرد که آیا معادل میباشد یا خیر.

برخی رشته ها نیاز به آزمون ورودی دارند مثل ورود به دوره پزشکی.

مدرک زبان مورد نظر دانشگاه و رشته پذیرش که ممکن است انگلیسی یا آلمانی باشد.

معدل و سوابق دانشجویی فرد که بسیار مهم می باشد و بهتر است معدل خود (GPA) را محاسبه کنید.

همینطور برای افزایش شانس خود جهت اخذ پذیرش بیشتر از یک دانشگاه را مد نظر قرار دهید.

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع فوق لیسانس

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع کارشناسی ارشد دارای شرایط خاصی می باشد. کارشناسی ارشد در آلمان 2 ساله می باشد و شامل 120 واحد تحصیلی می باشد که 90 واحد مربوط به دروس تحصیلی ، کارهای عملی و آزمون ها می باشد و 30 واحد مربوط به بخش پایان نامه می باشد. چند نوع کارشناسی ارشد در آلمان وجود دارد:

 (MA)Master of arts  که ارشد رشته های هنری می باشد.

 (MSc)Master of scienceارشد رشته های علوم می باشد.

کارشناسی ارشد در کشور آلمان به دو صورت پیوسته و ناپیوسته می باشد که گاهی در برخی رشته ها مثل بیوشیمی افراد می توانند مستقیم از مقطع کارشناسی تا ارشد را بگذرانند که معمولا رایگان است.

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع دکترا

 

اعزام دانشجو به آلمان در مقطع دکترا معمولاً نیاز به یافتن و پیدا کردن استاد راهنما (Academic supervisor) می باشد. برای یافتن استاد راهنما می توانید در وب سایت های دانشگاه های کشور آلمان در قسمت دانشکده رشته خود نام و رزومه اساتید عموماً قابل مشاهده است که میتوانید با تحقیق در مقالات استاد و کارهای تحقیقاتی وی رزومه خود را برای او بفرستید. نظام آموزشی مقطع دکترا در آلمان بسیار قوی می باشد و سطح تحقیقاتی و دانشگاه های این کشور به قدری خوب است که در سال گذشته نزدیک به 30 هزار نفر در این کشور در مقطع دکترا فارغ تحصیل شدند که این آمار بین کشور های اروپایی بی نظیر است.

مراحل اعزام دانشجو به آلمان

برای اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان و در نهایت تحصیل در این کشور، متقاضی می بایست یکسری مراحل را طی نماید. در زیر به مراحل اعزام دانشجو به آلمان اشاره شده است:

 • کسب پذیرش از دانشگاه های آلمان

یکی از اصلی ترین مراحل اعزام دانشجو به آلمان اخذ پذیرش از دانشگاه ها و موسسات آموزشی این کشور می باشد. برای کسب پذیرش از دانشگاه های آلمان متقاضی می بایست دارای معدل و شرایط سنی مناسب، رزومه خوب و مدرک زبان باشد. 

 • رزرو وقت و مراجعه حضوری به سفارت آلمان

متقاضی می بایست در ابتدای امر به صورت آنلاین برای سفارت آلمان وقت رزرو نماید و پس از آن می بایست در زمان مشخص شده در سفارت برای ارائه مدارک خواسته شده و مصاحبه شرکت نماید. تقریبا حدود 60  روز پس از مصاحبه حضوری متقاضی نتیجه درخواست خود مبنی بر تایید یا عدم تایید ویزای دانشجویی آلمان را دریافت میکند.

 • مهاجرت به آلمان و تکمیل ثبت نام

متقاضی پس از اخذ ویزای تحصیلی آلمان می بایست برای مهاجرت به این کشور آماده شود. از مهمترین کارهایی که متقاضی پس از مهاجرت به آلمان می بایست انجام دهد، ثبت نهایی در دانشگاه و درخواست خوابگاه می باشد. 

تحصیل رایگان در آلمان

دانشگاه های برتر آلمان برای اعزام دانشجو

اعزام دانشجو به آلمان و تحصیل در آلمان در دانشگاه های بسیاری ممکن است و یکی از نکات بسیار مثبت تحصیل در آلمان گستردگی دانشگاه ها و کیفیت بالای این دانشگاه ها می باشد. در دانشگاه های آلمان و موسسات آموزشی این کشور بیش از 17,000 دوره آموزشی وجود دارد و شما برای اخذ اقامت آلمان از طریق تحصیل باید در یکی از این دوره ها پذیرش بگیرید. در زیر لینک برخی از بهترین دانشگاه های آلمان برای شما عزیزان فراهم شده است.

Technische Universität München

Universität Heidelberg

Freie Universität Berlin

Dortmund University

Dresden Technical University

 

هزینه های اعزام دانشجو به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان و هزینه های تحصیل در آلمان در این بخش مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته است. نظام تحصیلی آلمان از سال 2014 اعلام کرد بین افراد و دانشجویان بین المللی و داخلی تفاوتی در هزینه ها و شهریه ها وجود ندارد. به همین جهت در اکثر دانشگاه ها شهریه دانشگاه وجود ندارد و دانشجویان تنها کافی است مبلغ 8,700 یورو در حساب خود جهت هزینه های زندگی یک سال تحصیلی خود سپرده قرار دهند. هزینه های تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور آلمان در حدود 250 یورو هر ترم می باشد که این مبلغ بین دانشگاه ها تا حدودی متفاوت می باشد. با اینکه اکثر دانشگاه های کشور آلمان دانشگاه های دولتی هستند در بین این دانشگاه ها دانشگاه های خصوصی نیز می باشند که هزینه های تحصیل در این دانشگاه ها چیزی در حدود 20 هزار یورو در سال می باشد. همینطور برای مقطع ارشد نیز هزینه های تحصیل چیزی در حدود 20 الی 30 هزار یورو در سال برای پذیرش در دانشگاه های خصوصی می باشد.

 

 

هزینه زندگی دانشجویی در آلمان

اعزام دانشجو به آلمان و هزینه های زندگی دانشجویی در آلمان کاملا به سبک زندگی شخص و شهر مورد نظر بستگی دارد. زندگی در آلمان و هزینه های زندگی در آلمان جهت اعزام دانشجو به آلمان امر بسیار مهمی است که هر شخصی که قصد تحصیل در کشور آلمان را داشته باشد باید با شرایط زندگی و هزینه های زندگی در این کشور آشنایی کامل داشته باشد. با اینکه تحصیل در کشور آلمان رایگان می باشد اما هزینه های زندگی در این کشور اجتناب ناپذیر می باشد. هزینه های زندگی با توجه به سبک زندگی افراد متفاوت است و نمیتوان رقم دقیقی مشخص کرد ولی طبق اطلاعات دقیق و رسمی گران ترین شهر آلمان شهر برلین می باشد که هزینه دانشجویی سالیانه 12,000 یورو (ماهیانه 1,000 یورو) می باشد در حالی که متوسط هزینه زندگی دانشجویی در کشور آلمان ماهیانه 800 یورو می باشد. البته شهر های کم جمعیت تر این کشور مبلغ زندگی ماهیانه 600 یورو نیز می باشد.

هزینه زندگی در آلمان

اعزام دانشجو به همراه بورسیه تحصیلی آلمان

اعزام دانشجو به آلمان و اخذ بورسیه تحصیلی آلمان قطعا یکی از بهترین روش های اخذ اقامت و مهاجرت به آلمان می باشد. قطعا افرادی که قصد اعزام دانشجو به آلمان و یا تحصیل در آلمان را دارند به اخذ بورسیه تحصیلی نیز فکر می کنند. سرویس تبادل آکادمیک آلمان DAAD برای افراد آلمانی و دانشجویان بین المللی حمایت های خاصی جهت هزینه های تحصیل و زندگی در نظر گرفته است. یکی دیگر از وب سایت ها و منابعی که میتوان بورسیه های تحصیلی در کشور آلمان را جست و جو و بررسی کرد وزارت آموزش و تحقیق آلمان می باشد.

پذیرش تحصیلی دانشجویان در آلمان

اعزام دانشجو به آلمان قطعا مهمترین بخش دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر باشد. شخص با توجه به رزومه تحصیلی خود ، سطح زبان ، مدرک و معدل دانشگاهی خود و سن شانس خود را میتواند برای اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های آلمان امتحان کند. بهترین راه برای اخذ پذیرش تحصیلی رجوع مستقیم به وب سایت دانشگاه ها و بررسی دوره ها و موارد مورد نیاز دوره می باشد و در صورتی که شخص از نظر معدل و سایر موارد واجد شرایط بود میتواند درخواست پذیرش تحصیلی به دانشگاه ارائه کند. دیگر روشی که شخص میتواند دوره های تحصیلی خود را در کشور آلمان بیابد استفاده از وب سایت های مرجع جهت کمک به دانشجویان برای یافتن دوره های مورد نظر خود برای پذیرش تحصیلی می باشد که از وب سایت های زیر می توانند کمک بگیرند:

وب سایت DAAD

وب سایت Uni assist

وب سایت Bachelor portal

وب سایت Masters portal

ویزای دانشجویی آلمان

اعزام دانشجو به آلمان پس از اخذ پذیرش تحصیلی و در آخرین مرحله آماده سازی مدارک جهت اخذ ویزا تحصیلی آلمان می باشد. طول مدت ویزا تحصیلی معمولاً به طول دوره تحصیل می باشد و شخص برای دریافت ویزا تحصیلی باید نهایت دقت را در ارائه مدارک خود به سفارت داشته باشد. در حال حاضر از مشکلات تحصیل در آلمان و اعزام دانشجو به آلمان شرایط وقت دهی سفارت آلمان می باشد که این وقت در اخرین اعلام سفارت نزدیک به 14 ماه اعلام شده است که مدت طولانی ای نسبت به دیگر کشورها می باشد که البته این مدت طولانی به علت شرایط خوب تحصیل و کار در آلمان و حجم زیاد متقاضیان تحصیل در این کشور می باشد. مدارک لازم جهت اخذ ویزا تحصیلی آلمان در زیر برای شما فراهم گردیده است:

دو فرم ویزا کامل شده

پاسپورت معتبر

2 عکس به تازگی گرفته شده

مدرک پذیرش دانشگاهی

مدرک تحصیلی تحصیلات قبلی

رزومه

تمکن مالی

انگیزش نامه: دلایل انتخاب این کشور و انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه که چگونه می تواند در بهبود زندگی و شغل فرد تاثیر بگذارد.

مدرک ازدواج

فیش یا مدرک پرداختی هزینه فرم سفارت

مدرک زبان آلمانی یا زبان انگلیسی (متناسب با دوره تحصیلی)

 

زمان اعزام دانشجو به آلمان

اعزام دانشجو به آلمان با توجه به اینکه نکات مثبت بسیار زیادی دارد در شرایط فعلی مدت زمان پروسه پرونده و وقت سفارت کمی طولانی می باشد که این نکته منفی میتواند موضوع مهمی باشد که اشخاصی که قصد تحصیل در کشور زیبای آلمان را دارند باید از وقت دهی های سفارت قبل از تصمیم گیری جهت تحصیل در این کشور مطلع باشند. در آخرین اعلام سفارت وقت های سفارت آلمان نزدیک به 14 ماه می باشد که اشخاص میتوانند از روش های جایگزین از سفارت های کشور های دیگر که خلوت تر می باشد درخواست وقت سفارت دهند. البته ممکن است وقت های سفارت در آتیه کوتاه تر شوند و شما عزیزان میتوانید جهت اطلاع از آخرین و دقیق تر زمان سفارت به وب سایت سفارت آلمان مراجعه فرمائید و وقت سفارت را دقیق مشاهده نمایید.

 

سوالات متداول در رابطه با اعزام دانشجو به آلمان

✔️ مزایای تحصیل در کشور آلمان چیست؟

امکان تحصیل رایگان، امکان تحصیل به زبان انگلیسی و آلمانی، دانشگاه های معتبر، وجود موقعیت های شغلی مناسب

✔️ شرایط سنی مناسب برای تحصیل در آلمان چیست؟

متقاضی برای تحصیل در کشور آلمان نباید گپ تحصیلی بیشتری داشته باشد، برای تحصیل در مقطع کارشناسی نهایت 23 سال و برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نهایت 30 سال می باشد.

✔️ مراحل اعزام دانشجو به آلمان به چه صورتی است؟

متقاضی می بایست ابتدا از دانشگاه پذیرش دریافت کند و پس از آن می بایست برای ویزای دانشجویی درخواست بدهد و پس از اخذ ویزای می تواند به آلمان مهاجرت نماید.

✔️ آیا اعزام دانشجو به آلمان به طور رایگان امکان پذیر است؟

بله، تحصیل به زبان آلمانی در دانشگاه های آلمان رایگان می باشد.